۱۲ نمایش از بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی به روی صحنه می‌روند

۱۲ نمایش از بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی به روی صحنه می‌روند

دبیر بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران گفت: ۱۲ نمایش از این جشنواره در سالن‌های معتبر و اصلی کشور به روی صحنه می رود.

امین مختاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، اظهار کرد: پس از برگزاری نشست‌های متعدد با مدیران سالن‌های اصلی شهر تهران مقرر شد ۱۲ اثر از مجموع آثار جشنواره بیست و دوم تئاتر دانشگاهی بر روی صحنه برود.

مختاری ادامه داد: از این تعداد هفت اثر در مجموعه تئاتر مولوی، سه اثر در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان، یک اثر در تماشاخانه سمندریان مجموعه ایرانشهر و یک اثر نیز در تالار حافظ بنیاد رودکی به نمایش در می آید.

مختاری عنوان کرد: مهم ترین رسالت و جایزه این جشنواره به گروه‌هایی که به مرحله اجرا می‌رسند و از کیفیت لازم برخوردارند، اجرای عموم نمایش های آنها است. این موضوع در سال گذشته با تلاش مدیران سالن‌ها و به خصوص مجموعه تئاتر مولوی برنامه ریزی شد.

دبیر جشنواره بیست و دوم تئاتر دانشگاهی ادامه داد: از ابتدای جشنواره بیست و دوم مذاکره درباره اجرای عموم کارهای جشنواره با بهترین سالن‌هایی که دانشجویان متقاضی اجرا در آنها هستند را آغاز کردیم. پس از این نیز مذاکرات نمایش سایر کارهای باکیفیتی که از این ۱۲ اثر خارج هستند همچنان ادامه دار و نتیجه آن اعلام می شود.

مختاری تصریح کرد: بدیهی است که پنج اثر معرفی شده برای اجرای عموم جشنواره در اولویت قرار دارند و سایر آثار با در نظر گرفتن شرایط گروه‌ها، مشورت کارگردانان و همچنین مشورت مدیران سالن‌ها انتخاب و معرفی می شوند.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی درباره نحوه و میزان تعامل تئاتر شهر گفت: نحوه همکاری تئاتر شهر به دلیل رویکرد مجموعه و تجربه ناخوشایند دوره قبل جشنواره با پیچیدگی‌هایی همراه است. اما طبق هماهنگی‌های انجام شده، فرآیند بررسی آثار معرفی شده از سوی دبیرخانه جشنواره با اولویت بندی انجام می شود و مذاکرات با این مجموعه نیز ادامه دارد.

وی درباره اجرای عموم تئاترهای برگزیده بخش مناطق جشنواره بیست و دوم نیز گفت: چهار نمایش برگزیده از شهرهای بوشهر، شیراز، دامغان و گرگان در جشنواره مناطق انتخاب شد و برنامه ریزی شده که این گروه‌ها نیز بتوانند در تهران آثار خود را به نمایش بگذارند.

مختاری با اشاره به حمایت تبلیغاتی مجموعه خانه هنرمندان از کلیه آثار جشنواره، تصریح کرد: با هماهنگی‌های انجام شده و رویکرد حمایتی مدیریت مجموعه خانه هنرمندان نسبت به آثار دانشگاهی، کلیه آثار جشنواره در زمان اجرای عموم خود در هر سالن، با هماهنگی از طریق دبیرخانه می‌توانند از فضای تبلیغاتی خانه هنرمندان استفاده کنند.

لازم به ذکر است، که نمایش «است» به کارگردانی پرنیا شمس و نمایش «خیانت به پینتر» از نمایش‌های بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران اجرای عموم خود را در سالن اصلی مجموعه تئاتر مولوی پس از جشنواره آغاز کرده و اجرای این دو گروه هم‌اکنون تا ۱۰ تیرماه ادامه دارد.

یادآور می شود، بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران از ۵ تا ۱۴ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.